Virginia Wrestlers Victorious In 2020 VAWA States | Youth1

Virginia Wrestlers Victorious In 2020 VAWA States

Virginia USA Wrestling hosted their annual Folkstyle State Championships this past weekend at the Arthur Ashe Center in Richmond, VA. The event saw more than 360 middle school wrestlers from across the state compete in this year’s event. 

 

Leading the way was 77-pound Mason Knight of Virginia Patriots who posted a perfect 5-0 record. He won three of his five bouts by fall and used an 11-2 major Parker Withers of TYW to claim the bracket’s top spot. 

 

Drew Roggie of Smithfield Wrestling won the 83-pound title by winning three of his five bouts by fall including his championship match where he defeated Luke Wells of Powhatan Youth Wrestling in :41 seconds. 

 

Lane Foard of Team Cobra Wrestling dominated the 97-pound bracket as he went unscored upon during the event. He won his first match of the event by shutout major before rattling off three straight victories by fall. In the title bout he took on and defeated Anthony Lucchiani of Walker Wrestling by shutout decision 2-0. 

 

In the 110-pound bracket it was Carson Main of Powerhouse Wrestling who pinned his way to the finals where he defeated Elijah Smoot of Team Cobra Wrestling 7-4. All four of his pins came via the first period. 

 

Here is a look at the top place winners in each of the middle school brackets. 

 

71-pounds

1st Place - Noah Rankin of Powerhouse Wrestling Academy

2nd Place - Bryce Schnelzer of Scanlan Wrestling Academy

3rd Place - Aiden Sheesley of Guerrilla Wrestling

4th Place - Justin Strier of Eastern Loudoun

 

1st Place Match

Noah Rankin (Powerhouse Wrestling Academy) won by fall over Bryce Schnelzer (Scanlan Wrestling Academy) (Fall 3:08)

3rd Place Match

Aiden Sheesley (Guerrilla Wrestling) won by major decision over Justin Strier (Eastern Loudoun) (Maj 10-2)

 

77-pounds

1st Place - Mason Knight of Virginia Patriots

2nd Place - Parker Withers of TYW

3rd Place - Evan Sanati of Virginia Patriots

4th Place - Bryan Latta of Raider Nation Wrestling Club

 

1st Place Match

Mason Knight (Virginia Patriots) won by major decision over Parker Withers (TYW) (Maj 11-2)

3rd Place Match

Evan Sanati (Virginia Patriots) won by fall over Bryan Latta (Raider Nation Wrestling Club) (Fall 0:41)

 

83-pounds

1st Place - Tyler Dekraker of Virginia Patriots

2nd Place - Chase Van Hoven of Virginia Patriots

3rd Place - Caleb Ludke of Front Royal Raptors

4th Place - Talan Hall of *Tazewell Wrestling

 

1st Place Match

Tyler Dekraker (Virginia Patriots) won by decision over Chase Van Hoven (Virginia Patriots) (Dec 3-0)

3rd Place Match

Caleb Ludke (Front Royal Raptors) won by decision over Talan Hall (*Tazewell Wrestling) (Dec 8-2)

 

87-pounds

1st Place - Drew Roggie of Smithfield Wrestling

2nd Place - Luke Wells of Powhatan Youth Wrestling Club

3rd Place - Brady Hand of Virginia Elite

4th Place - Cade Cornwell of Willie Walters Wrestling Club

 

1st Place Match

Drew Roggie (Smithfield Wrestling) won by fall over Luke Wells (Powhatan Youth Wrestling Club) (Fall 0:41)

3rd Place Match

Brady Hand (Virginia Elite) won by fall over Cade Cornwell (Willie Walters Wrestling Club) (Fall 0:17)

 

92-pounds

1st Place - Luke Murray of Smithfield Wrestling

2nd Place - Eli Cramer of VATP

3rd Place - Nicholas Baker of Red Lion

4th Place - Gavin Utley of Powhatan Youth Wrestling Club

 

1st Place Match

Luke Murray (Smithfield Wrestling) won by decision over Eli Cramer (VATP) (Dec 0-0)

3rd Place Match

Nicholas Baker (Red Lion) won by decision over Gavin Utley (Powhatan Youth Wrestling Club) (Dec 0-0)

 

97-pounds

1st Place - Lane Foard of Team Cobra Wrestling

2nd Place - Anthony Lucchiani of Walker Wrestling

3rd Place - Michael Padgett, Jr. of The Virginia Ramblers

4th Place - Luke Wirth of Virginia Gold

 

1st Place Match

Lane Foard (Team Cobra Wrestling) won by decision over Anthony Lucchiani (Walker Wrestling) (Dec 2-0)

3rd Place Match

Michael Padgett, Jr. (The Virginia Ramblers) won by decision over Luke Wirth (Virginia Gold) (Dec 9-4)

 

102-pounds

1st Place - Leonard Ashley of Hanover Hawkeye Wrestling

2nd Place - Matt Gashi-Brito of NOVA Wrestling Club

3rd Place - Beau Lewis of Smithfield Wrestling

4th Place - Stefan Hernandez of NOVA Wrestling Club

 

1st Place Match

Leonard Ashley (Hanover Hawkeye Wrestling) won by decision over Matt Gashi-Brito (NOVA Wrestling Club) (Dec 4-1)

3rd Place Match

Beau Lewis (Smithfield Wrestling) won by decision over Stefan Hernandez (NOVA Wrestling Club) (Dec 4-1)

 

106-pounds

1st Place - Callad Gregory of VATP

2nd Place - Jack Landauer of Powerhouse Wrestling Academy

3rd Place - Robert Tovornik of Powhatan Youth Wrestling Club

4th Place - Benjamin Williams of *Great Bridge Wrestling

 

1st Place Match

Callad Gregory (VATP) won by decision over Jack Landauer (Powerhouse Wrestling Academy) (Dec 7-0)

3rd Place Match

Robert Tovornik (Powhatan Youth Wrestling Club) won by decision over Benjamin Williams (*Great Bridge Wrestling) (Dec 5-0)

 

110-pounds

1st Place - Carson Main of Powerhouse Wrestling Academy

2nd Place - Elijah Smoot of Team Cobra Wrestling

3rd Place - Jerry Simon of River City Wrestling

4th Place - Quinton Cap of Virginia Wrestling Academy

 

1st Place Match

Carson Main (Powerhouse Wrestling Academy) won by decision over Elijah Smoot (Team Cobra Wrestling) (Dec 7-4)

3rd Place Match

Jerry Simon (River City Wrestling) won by fall over Quinton Cap (Virginia Wrestling Academy) 

 

114-pounds

1st Place - Walker Turley of VATP

2nd Place - Myrin Nixon of *Great Bridge Wrestling

3rd Place - Ethan Flowers of *Glenvar

4th Place - Wyatt Stemberger of Ranger Wrestling Club

 

1st Place Match

Walker Turley (VATP) won by fall over Myrin Nixon (*Great Bridge Wrestling) (Fall 2:10)

3rd Place Match

Ethan Flowers (*Glenvar) won by fall over Wyatt Stemberger (Ranger Wrestling Club) (Fall 1:40)

 

119-pounds

1st Place - Elijah Lianez of PANTHER WRESTLING CLUB

2nd Place - Joshua Bisnett of Smith Mountain Lake Wrestling

3rd Place - Jackson Brockenbrough of Mat Pack

4th Place - Elijah Frame of Walker Wrestling

 

1st Place Match

Elijah Lianez (PANTHER WRESTLING CLUB) won by fall over Joshua Bisnett (Smith Mountain Lake Wrestling) (Fall 1:41)

3rd Place Match

Jackson Brockenbrough (Mat Pack) won by decision over Elijah Frame (Walker Wrestling) (Dec 2-1)

 

125-pounds

1st Place - Robert Kucharczk of Bandits

2nd Place - Josh Kelly of Smith Mountain Lake Wrestling

3rd Place - Tyler Conrad of Hanover Hawkeye Wrestling

4th Place - Ronin Foldes of VATP

 

1st Place Match

Robert Kucharczk (Bandits) won by decision over Josh Kelly (Smith Mountain Lake Wrestling) (Dec 2-0)

3rd Place Match

Tyler Conrad (Hanover Hawkeye Wrestling) won by fall over Ronin Foldes (VATP) (Fall 2:32)

 

130-pounds

1st Place - Landon Jobber-Spence of Virginia Patriots

2nd Place - Brady Barns of Smith Mountain Lake Wrestling

3rd Place - Cash Colbert of Mat Sharks

4th Place - Ryan Matheny of The Virginia Ramblers

 

1st Place Match

Landon Jobber-Spence (Virginia Patriots) won by decision over Brady Barns (Smith Mountain Lake Wrestling) (Dec 2-0)

3rd Place Match

Cash Colbert (Mat Sharks) won by fall over Ryan Matheny (The Virginia Ramblers) (Fall 1:44)

 

136-pounds

1st Place - Macon Ayers of Smith Mountain Lake Wrestling

2nd Place - David Burks of 84 Athletes

3rd Place - Jahmil Garrett-Bey of Powerhouse Wrestling Academy

4th Place - Jackson Wells of SVWC

 

1st Place Match

Macon Ayers (Smith Mountain Lake Wrestling) won by decision over David Burks (84 Athletes) (Dec 4-0)

3rd Place Match

Jahmil Garrett-Bey (Powerhouse Wrestling Academy) won by major decision over Jackson Wells (SVWC) (Maj 9-0)

 

149-pounds

1st Place - Carson Deel of Grundy Wrestling Club

2nd Place - Donovan Burks of 84 Athletes

3rd Place - Michael Thomas of Hill City Wrestling Club

4th Place - Christopher Cook of *Great Bridge Wrestling

 

1st Place Match

Carson Deel (Grundy Wrestling Club) won by decision over Donovan Burks (84 Athletes) (Dec 1-0)

3rd Place Match

Michael Thomas (Hill City Wrestling Club) won by decision over Christopher Cook (*Great Bridge Wrestling) (Dec 3-0)

 

165-pounds

1st Place - Gideon Davidson of *Bulldog Youth Wrestling Club

2nd Place - Mason Christopher of Spotsylvania Kodiak

3rd Place - Jackson Thorne of Eastern Loudoun

4th Place - Joshua Wade of Powhatan Youth Wrestling Club

 

1st Place Match

Gideon Davidson (*Bulldog Youth Wrestling Club) won in sudden victory - 1 over Mason Christopher (Spotsylvania Kodiak) (SV-1 2-4)

3rd Place Match

Jackson Thorne (Eastern Loudoun) won by fall over Joshua Wade (Powhatan Youth Wrestling Club) (Fall 0:25)

 

187-pounds

1st Place - Dawson Martin of *Radford Wrestling

2nd Place - Ricky Bailey of *Radford Wrestling

3rd Place - Jon DeMarco of Brentsville Tigers

4th Place - Brennan Martin of Smith Mountain Lake Wrestling

 

1st Place Match

Dawson Martin (*Radford Wrestling) won by decision over Ricky Bailey (*Radford Wrestling) (Dec 4-2)

3rd Place Match

Jon DeMarco (Brentsville Tigers) won by decision over Brennan Martin (Smith Mountain Lake Wrestling) (Dec 7-2)

 

HWT-250

1st Place - Aleks Rodriguez of Stonewall MS

2nd Place - Garrett Mohr of Front Royal Raptors

3rd Place - Grayson Lowe of Virginia Wrestling Academy

4th Place - Preston Lonker of Cave Spring MS

 

1st Place Match

Aleks Rodriguez (Stonewall MS) won by fall over Garrett Mohr (Front Royal Raptors) (Fall 1:18)

3rd Place Match

Grayson Lowe (Virginia Wrestling Academy) won by decision over Preston Lonker (Cave Spring MS) (Dec 5-1)

x

Speak with a Youth1 Recruiting Counselor

How can we help? Your concerns are ours.

 

Youth1’s Recruiting Counselors are on a mission to educate you on the recruiting process - a  process that starts early and is very competitive! Let us provide guidance through the most important decisions shaping your athlete's journey in sports.

Schedule a time to speak with a Youth1 Recruiting Counselor. It's FREE!

 


 

Stop waiting to get recruited! 

 

Recruiting Wizard puts the power into your hands. Click here to learn how. 

 

 

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5
Articles remaining
Become a Premium Youth1 member today for access to unlimited articles, player profiles, rankings, and savings and discounts on youth sports goods and services.