Indiana Middle School State Wrestling Recap | Youth1

Indiana Middle School State Wrestling Recap

The Indiana Middle School State Wrestling Championships took place last weekend at Center Grove High School in Greewood, IN. This year’s event saw more than 630 middle school wrestlers as they hit the mats to contend for state gold. 

 

Leading the way was 75-pound Revin Dickman of Contenders Wrestling Club who pinned his way to state gold. He won all five of his bouts by fall which included his gold medal match where he defeated Layne Horn of Rochester Wrestling in :55 seconds. 

 

In the 85-pound bracket it was Jake Hockaday of Tri West who won five of his six bouts by fall as he took home the top spot. He won the gold medal match when he defeated Landon Hawkins of Bulldog Prem in 2:19. 

 

Finally it was 140-pound Hunter May of Floyd Central who also pinned his way to a state title. He won all six of his bouts by fall, five of which came in the first period. The only match that lasted longer than the first period was his title bout where he pinned Anthony Cashman of Warren Wrestling in 3:10. 

 

Here is a look at the top place winners in each of the middle school brackets. 

 

75-pounds

1st Place - Revin Dickman of Contenders Wrestling Academy

2nd Place - Layne Horn of Rochester Wrestling Club

3rd Place - Ayden Bollinger of CIA

4th Place - Edward Goss of Center Grove Middle School

 

1st Place Match

Revin Dickman (Contenders Wrestling Academy) won by fall over Layne Horn (Rochester Wrestling Club) (Fall 0:55)

3rd Place Match

Ayden Bollinger (CIA) won by decision over Edward Goss (Center Grove Middle School) (Dec 4-2)

 

80-pounds

1st Place - Gavin Jendreas of Bulldog Premier Wrestling Club

2nd Place - Isaac Ash of Contenders Wrestling Academy

3rd Place - Tommy Gibbs of Contenders Wrestling Academy

4th Place - Elijah Broady of Contenders Wrestling Academy

 

1st Place Match

Gavin Jendreas (Bulldog Premier Wrestling Club) won by decision over Tommy Gibbs (Contenders Wrestling Academy) (Dec 5-2)

2nd Place Match

Isaac Ash (Contenders Wrestling Academy) won by decision over Tommy Gibbs (Contenders Wrestling Academy) (Dec 9-4)

3rd Place Match

Isaac Ash (Contenders Wrestling Academy) won by fall over Elijah Broady (Contenders Wrestling Academy) (Fall 1:52)

 

85-pounds

1st Place - Jake Hockaday of Tri West

2nd Place - Landon Hawkins of Bulldog Premier Wrestling Club

3rd Place - Charlie LaRocca of Center Grove Middle School

4th Place - Mason Day of Brownsburg East Middle School

 

1st Place Match

Jake Hockaday (Tri West) won by fall over Landon Hawkins (Bulldog Premier Wrestling Club) (Fall 2:19)

3rd Place Match

Charlie LaRocca (Center Grove Middle School) won by decision over Mason Day (Brownsburg East Middle School) (Dec 9-4)

 

90-pounds

1st Place - Isaiah Schaefer of Maurer Coughlin Wrestling Club

2nd Place - Seth Syra of Red Cobra Wrestling Academy

3rd Place - Landen Horning of Maurer Coughlin Wrestling Club

4th Place - Jairo Acuna of Region Wrestling Academy

 

1st Place Match

Isaiah Schaefer (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by decision over Landen Horning (Maurer Coughlin Wrestling Club) (Dec 7-6)

2nd Place Match

Seth Syra (Red Cobra Wrestling Academy) won by decision over Landen Horning (Maurer Coughlin Wrestling Club) (Dec 5-2)

3rd Place Match

Seth Syra (Red Cobra Wrestling Academy) won by decision over Jairo Acuna (Region Wrestling Academy) (Dec 2-1)

 

95-pounds

1st Place - Tanner Tishner of Western Wrestling Club

2nd Place - Silas Foster of Legends of Gold

3rd Place - Evan Stanley of Region Wrestling Academy

4th Place - Jeffrey Huyvaert of Midwest Regional Training Center

 

1st Place Match

Tanner Tishner (Western Wrestling Club) won in sudden victory - 1 over Evan Stanley (Region Wrestling Academy) (SV-1 4-2)

2nd Place Match

Silas Foster (Legends of Gold) won in sudden victory - 1 over Evan Stanley (Region Wrestling Academy) (SV-1 2-0)

3rd Place Match

Silas Foster (Legends of Gold) won by fall over Jeffrey Huyvaert (Midwest Regional Training Cent) (Fall 3:59)

 

102-pounds

1st Place - Dillon Graham of Fighting Irish Wrestling Club

2nd Place - Bradin Daniels of Unaffiliated

3rd Place - Chase Stephens of Mater Dei

4th Place - Bryce Denton of Midwest Regional Training Cent

 

1st Place Match

Dillon Graham (Fighting Irish Wrestling Club) won by major decision over Chase Stephens (Mater Dei) (Maj 9-1)

2nd Place Match

Bradin Daniels (Unaffiliated) won by decision over Chase Stephens (Mater Dei) (Dec 6-3)

3rd Place Match

Bradin Daniels (Unaffiliated) won by injury default over Bryce Denton (Midwest Regional Training Cent) (Inj. 2:12)

 

110-pounds

1st Place - Kyrel Leavell of Warren Wrestling

2nd Place - Kyle Harden of Central Indiana Academy Of Wre

3rd Place - Kaden McConnell of Center Grove Middle School

4th Place - Evan Cruz of Bulldog Premier Wrestling Club

 

1st Place Match

Kyrel Leavell (Warren Wrestling) won by decision over Kyle Harden (Central Indiana Academy Of Wre) (Dec 4-1)

3rd Place Match

Kaden McConnell (Center Grove Middle School) won by decision over Evan Cruz (Bulldog Premier Wrestling Club) (Dec 4-0)

 

117-pounds

1st Place - Carlos Perez of Region Wrestling Academy

2nd Place - Justice Thornton of GREENSBURG

3rd Place - Aidan White of Bulldog Premier Wrestling Club

4th Place - Noah Clouser of Center Grove Middle School

 

1st Place Match

Carlos Perez (Region Wrestling Academy) won by decision over Aidan White (Bulldog Premier Wrestling Club) (Dec 7-2)

2nd Place Match

Justice Thornton (GREENSBURG) won by decision over Aidan White (Bulldog Premier Wrestling Club) (Dec 6-4)

3rd Place Match

Justice Thornton (GREENSBURG) won by decision over Noah Clouser (Center Grove Middle School) (Dec 2-0)

 

125-pounds

1st Place - Jacob Jones of Region Wrestling Academy

2nd Place - Cameron Clark of Jay County Wrestling Club

3rd Place - Larz Hughes of Region Wrestling Academy

4th Place - Keegan Logan of Contenders Wrestling Academy

 

1st Place Match

Jacob Jones (Region Wrestling Academy) won by major decision over Larz Hughes (Region Wrestling Academy) (Maj 9-1)

2nd Place Match

Cameron Clark (Jay County Wrestling Club) won by decision over Larz Hughes (Region Wrestling Academy) (Dec 6-2)

3rd Place Match

Cameron Clark (Jay County Wrestling Club) won by decision over Keegan Logan (Contenders Wrestling Academy) (Dec 3-1)

 

132-pounds

1st Place - Brady Ison of Contenders Wrestling Academy

2nd Place - Spencer Turner of Maurer Coughlin Wrestling Club

3rd Place - Zach Lang of Fall Creek Junior High

4th Place - Kenneth Bisping of Lowell Middle School

 

1st Place Match

Brady Ison (Contenders Wrestling Academy) won by fall over Zach Lang (Fall Creek Junior High) (Fall 0:42)

2nd Place Match

Spencer Turner (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by decision over Zach Lang (Fall Creek Junior High) (Dec 7-5)

3rd Place Match

Spencer Turner (Maurer Coughlin Wrestling Club) won by decision over Kenneth Bisping (Lowell Middle School) (Dec 5-1)

 

140-pounds

1st Place - Hunter May of Floyd Central

2nd Place - Anthony Cashman of Warren Wrestling

3rd Place - Chase Wagner of Zionsville

4th Place - Zachary Huckaby of Perry Meridian WC

 

1st Place Match

Hunter May (Floyd Central) won by fall over Anthony Cashman (Warren Wrestling) (Fall 3:10)

2nd Place Match

Anthony Cashman (Warren Wrestling) won by no contest over Chase Wagner (Zionsville) (NC)

3rd Place Match

Chase Wagner (Zionsville) won by major decision over Zachary Huckaby (Perry Meridian WC) (Maj 12-2)

 

150-pounds

1st Place - Drew Mills of Center Grove Middle School

2nd Place - Bray Emerine of Floyd Central

3rd Place - Ethan Popp of Battle Ground Middle School

4th Place - Maddox Vernon of Southridge Wrestling Crew

 

1st Place Match

Drew Mills (Center Grove Middle School) won by decision over Bray Emerine (Floyd Central) (Dec 6-2)

2nd Place Match

Bray Emerine (Floyd Central) won by fall over Ethan Popp (Battle Ground Middle School) (Fall 0:19)

3rd Place Match

Ethan Popp (Battle Ground Middle School) won by fall over Maddox Vernon (Southridge Wrestling Crew) (Fall 2:03)

 

160-pounds

1st Place - De`Alcapon Veazy of Warrior Elite Wrestling

2nd Place - Chad Washburn of Kokomo Wildkat Wrestling Club

3rd Place - Chase Leech of Garrett Wrestling Club

4th Place - Alex Deming of Rochester Wrestling Club

 

1st Place Match

De`Alcapon Veazy (Warrior Elite Wrestling) won by fall over Chase Leech (Garrett Wrestling Club) (Fall 2:17)

2nd Place Match

Chad Washburn (Kokomo Wildkat Wrestling Club) won by decision over Chase Leech (Garrett Wrestling Club) (Dec 2-0)

3rd Place Match

Chad Washburn (Kokomo Wildkat Wrestling Club) won by decision over Alex Deming (Rochester Wrestling Club) (Dec 4-2)

 

175-pounds

1st Place - Wyatt Woodall of Southmont Wrestling Club

2nd Place - Gunner Henry of Brownsburg East Middle School

3rd Place - Keegan Bluhm of Adams Central

4th Place - Austin Hastings of Noblesville Wrestling Club

 

1st Place Match

Wyatt Woodall (Southmont Wrestling Club) won by decision over Gunner Henry (Brownsburg East Middle School) (Dec 6-3)

2nd Place Match

Gunner Henry (Brownsburg East Middle School) won by fall over Keegan Bluhm (Adams Central) (Fall 2:38)

3rd Place Match

Keegan Bluhm (Adams Central) won by fall over Austin Hastings (Noblesville Wrestling Club) (Fall 1:35)

 

195-pounds

1st Place - Nate Johnson of Center Grove Middle School

2nd Place - Dresden Roberts of Pendleton Heights MS

3rd Place - Brady Beck of Rochester Wrestling Club

4th Place - Paul Clark of Bulldog Premier Wrestling Club

 

1st Place Match

Nate Johnson (Center Grove Middle School) won by fall over Brady Beck (Rochester Wrestling Club) (Fall 0:58)

2nd Place Match

Dresden Roberts (Pendleton Heights MS) won by fall over Brady Beck (Rochester Wrestling Club) (Fall 0:33)

3rd Place Match

Dresden Roberts (Pendleton Heights MS) won by fall over Paul Clark (Bulldog Premier Wrestling Club) (Fall 0:59)

 

220-pounds

1st Place - Gabriel Harty of Muncie Northside

2nd Place - Maximus Forrester of RED COBRA

3rd Place - Raymond James of Merrillville Pirates Wrestling

4th Place - Everett Libler of Pendleton Heights MS

 

1st Place Match

Gabriel Harty (Muncie Northside) won by fall over Raymond James (Merrillville Pirates Wrestling) (Fall 3:59)

2nd Place Wrestleback

Maximus Forrester (RED COBRA) won by fall over Raymond James (Merrillville Pirates Wrestling) (Fall 0:42)

3rd Place Match

Maximus Forrester (RED COBRA) won by fall over Everett Libler (Pendleton Heights MS) (Fall 0:47)

 

275-pounds

1st Place - Hosia Smith of Warren Wrestling

2nd Place - Tyler Schott of Center Grove Middle School

3rd Place - Devin Kendrex of marauder wrestling club

4th Place - Noah Gonzalez of Warren Wrestling

 

1st Place Match

Hosia Smith (Warren Wrestling) won by decision over Devin Kendrex (marauder wrestling club) (Dec 3-2)

2nd Place Wrestleback

Tyler Schott (Center Grove Middle School) won by decision over Devin Kendrex (marauder wrestling club) (Dec 3-2)

3rd Place Match

Tyler Schott (Center Grove Middle School) won by decision over Noah Gonzalez (Warren Wrestling) (Dec 1-0)



 

x

Speak with a Youth1 Recruiting Counselor

Youth1’s Recruiting Counselors are on a mission to educate student-athletes and families about the recruiting process.  The process starts early and is very competitive so we want to make sure we do whatever we can for families interested in learning more about the college athletic recruiting process. We’re here to answer your questions and provide guidance through the important decisions that will shape your athlete's journey in sports.

Enter your information below, then schedule a time to speak with a Youth1 Recruiting Counselor.

 

On top of our recruiting advisors, Youth1 also offers the top of the line recruiting software, Recruiting Wizard, click here to learn more about it

 

 

Additional Recruiting Opportunity with NCSA *

We've also teamed up with Next College Student Athlete! We both believe athletes, like you, with the dream of competing in college should be getting their name and information in front of as many college coaches as possible in as many ways as possible. NCSA will add to the effort by setting you up with an additional FREE recruiting profile. An NCSA recruiting coordinator may reach out to verify your information for their network of over 35,000 college coaches.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4
Articles remaining
Become a Premium Youth1 member today for access to unlimited articles, player profiles, rankings, and savings and discounts on youth sports goods and services.