2020 OK Junior High AllState Recap | Youth1

2020 OK Junior High AllState Recap

This past weekend more than 2,000 junior high wrestlers competed in the 2020 Oklahoma Junior High AllState tournament at Jim Norick Sports Arena in Oklahoma City. 

 

Clayton Giddens-Butt of Bixby JH led the way as he dominated the 101-pound bracket as he posted a perfect 6-0 record. He won two bouts by fall, one by major, one by tech-fall and two others by shutout which included his championship match where he defeated William Heger of El Reno 2-0. 

 

Taking home the 113-pound championship was Jayce Caviness of Stilwell who posted a perfect 6-0 record. Caviness took home the title when he defeated top-seeded Cale Walden of Team Choctaw 4-0. 

 

In the 128-pound bracket it was Tulas National Champion Jace Roller of Bixby JH who added a state title to his record. He dominated his bracket as he won his first five bouts by fall before picking up an 11-1 major over Ryker Agee of Wildcat Wrestling in the title bout. 

 

Finally it was Gabe Roland of Wildcat Wrestling who dominated the 138-pound bracket by winning four of six bouts by fall including his championship match where he defeated Talon McCollom of Edmond North in 3:30. 

 

Here is a look at the top place winners in each of the junior high brackets. 


 

87-pounds

1st Place - Canon Acklin of Collinsville Wrestling

2nd Place - Treshaun Tecson of Team Tulsa Wrestling Club

3rd Place - Christopher Kiser of Wildcat Wrestling

4th Place - Cash Donnell of Piedmont

 

1st Place Match

Canon Acklin (Collinsville Wrestling) won by decision over Treshaun Tecson (Team Tulsa Wrestling Club) (Dec 5-0)

3rd Place Match

Christopher Kiser (Wildcat Wrestling) won by decision over Cash Donnell (Piedmont) (Dec 5-2)

 

94-pounds

1st Place - Gage Walker of Jay

2nd Place - Christian Belford of Edmond North

3rd Place - Blade Walden of Team Tulsa Wrestling Club

4th Place - Evan Rodriguez of BAJH

 

1st Place Match

Gage Walker (Jay) won by decision over Christian Belford (Edmond North) (Dec 7-0)

3rd Place Match

Blade Walden (Team Tulsa Wrestling Club) won by decision over Evan Rodriguez (BAJH) (Dec 5-2)

 

101-pounds

1st Place - Clayton Giddens-Buttram of Bixby JH

2nd Place - William Heger of El Reno

3rd Place - Sam Smith of Stillwater Wrestling

4th Place - Mason Hanna of Team Choctaw Ironman

 

1st Place Match

Clayton Giddens-Buttram (Bixby JH) won by decision over William Heger (El Reno) (Dec 2-0)

3rd Place Match

Sam Smith (Stillwater Wrestling) won by decision over Mason Hanna (Team Choctaw Ironman) (Dec 12-6)

 

108-pounds

1st Place - Hunter Hollingsworth of Team Choctaw Ironman

2nd Place - Ishmael Guerrero of Bixby JH

3rd Place - Angel Tiscareno of Perry Wrestling Club

4th Place - Conner Knapp of El Reno

 

1st Place Match

Hunter Hollingsworth (Team Choctaw Ironman) won by decision over Ishmael Guerrero (Bixby JH) (Dec 5-2)

3rd Place Match

Angel Tiscareno (Perry Wrestling Club) won by decision over Conner Knapp (El Reno) (Dec 9-2)

 

113-pounds

1st Place - Jayce Caviness of Stilwell

2nd Place - Cale Walden of Team Choctaw Ironman

3rd Place - Kaiser Simpson of Cushing

4th Place - Kaiden Ailey of Blackwell JH

 

1st Place Match

Jayce Caviness (Stilwell) won by decision over Cale Walden (Team Choctaw Ironman) (Dec 4-0)

3rd Place Match

Kaiser Simpson (Cushing) won by decision over Kaiden Ailey (Blackwell JH) (Dec 5-4)

 

118-pounds

1st Place - Landyn Sommer of Stillwater Wrestling

2nd Place - Ethan Peterson of Sapulpa

3rd Place - Cade Gilbert of Marlow Outlaws

4th Place - Jude Randall of Edmond North

 

1st Place Match

Landyn Sommer (Stillwater Wrestling) won by decision over Ethan Peterson (Sapulpa) (Dec 7-3)

3rd Place Match

Cade Gilbert (Marlow Outlaws) won by forfeit over Jude Randall (Edmond North) (FF)

 

123-pounds

1st Place - Kody Routledge of Norman North JH Wrestling

2nd Place - Christian Kaiser of Bixby JH

3rd Place - Zach Dawson of Marlow Outlaws

4th Place - Andrew Lollis of BAJH

 

1st Place Match

Kody Routledge (Norman North JH Wrestling) won by decision over Christian Kaiser (Bixby JH) (Dec 7-2)

3rd Place Match

Zach Dawson (Marlow Outlaws) won by decision over Andrew Lollis (BAJH) (Dec 7-0)

 

128-pounds

1st Place - Jace Roller of Bixby JH

2nd Place - Ryker Agee of Wildcat Wrestling

3rd Place - Calvin Moon of Highlander Wrestling

4th Place - Kade Edmonds of Pryor

 

1st Place Match

Jace Roller (Bixby JH) won by major decision over Ryker Agee (Wildcat Wrestling) (Maj 11-1)

3rd Place Match

Calvin Moon (Highlander Wrestling ) won by decision over Kade Edmonds (Pryor) (Dec 5-0)

 

133-pounds

1st Place - Brady Benham of Sperry Wrestling Club

2nd Place - Layton Schneider of Edmond North

3rd Place - Braden Brown of Highlander Wrestling

4th Place - Caden Kelley of Wildcat Wrestling

 

1st Place Match

Brady Benham (Sperry Wrestling Club) won by decision over Layton Schneider (Edmond North) (Dec 12-10)

3rd Place Match

Braden Brown (Highlander Wrestling ) won by decision over Caden Kelley (Wildcat Wrestling) (Dec 9-2)

 

138-pounds

1st Place - Gabe Roland of Wildcat Wrestling

2nd Place - Talon McCollom of Edmond North

3rd Place - Kaleb Owen of Perry Wrestling Club

4th Place - Cam Leake of Bishop Kelley High School

 

1st Place Match

Gabe Roland (Wildcat Wrestling) won by fall over Talon McCollom (Edmond North) (Fall 3:30)

3rd Place Match

Kaleb Owen (Perry Wrestling Club) won by decision over Cam Leake (Bishop Kelley High School) (Dec 3-1)

 

143-pounds

1st Place - Cole Mahaney of Fort Gibson Takedown Club

2nd Place - Cameron Jackson of Wildcat Wrestling

3rd Place - Isaac Moore of Westmoore

4th Place - Blake Gilkey of Collinsville Wrestling

 

1st Place Match

Cole Mahaney (Fort Gibson Takedown Club) won by decision over Cameron Jackson (Wildcat Wrestling) (Dec 7-3)

3rd Place Match

Isaac Moore (Westmoore) won by decision over Blake Gilkey (Collinsville Wrestling) (Dec 3-0)

 

150-pounds

1st Place - Kooper Doucet of Comanche

2nd Place - Rayden Agee of Wildcat Wrestling

3rd Place - Tucker Waitman of Tuttle

4th Place - Braxton Bacon of Owasso Rams

 

1st Place Match

Kooper Doucet (Comanche) won by fall over Rayden Agee (Wildcat Wrestling) (Fall 1:32)

3rd Place Match

Tucker Waitman (Tuttle) won by decision over Braxton Bacon (Owasso Rams) (Dec 7-0)

 

160-pounds

1st Place - Ricky Thomas of Team Choctaw Ironman

2nd Place - Samuel Schmidt of Tuttle

3rd Place - Corey Chilcoat of Catoosa Indians

4th Place - Alex Wilson of Yukon Wrestling

 

1st Place Match

Ricky Thomas (Team Choctaw Ironman) won by decision over Samuel Schmidt (Tuttle) (Dec 5-4)

3rd Place Match

Corey Chilcoat (Catoosa Indians) won by fall over Alex Wilson (Yukon Wrestling) (Fall 3:05)

 

175-pounds

1st Place - Holden Martin of Westmoore

2nd Place - John Roberts of Okie Saints Wrestling Club

3rd Place - Braylen Taylor of Elgin

4th Place - Luke Brooks of Poteau Pirates

 

1st Place Match

Holden Martin (Westmoore) won by decision over John Roberts (Okie Saints Wrestling Club) (Dec 9-8)

3rd Place Match

Braylen Taylor (Elgin) won by fall over Luke Brooks (Poteau Pirates) (Fall 4:41)

 

200-pounds

1st Place - Carlos Alvarado of Enid

2nd Place - Maverick Williamson of Jay

3rd Place - Logan Cash of Shawnee Takedown Club

4th Place - Caiden Wright of Blanchard

 

1st Place Match

Carlos Alvarado (Enid) won by decision over Maverick Williamson (Jay) (Dec 8-3)

3rd Place Match

Logan Cash (Shawnee Takedown Club) won by fall over Caiden Wright (Blanchard) (Fall 1:40)

 

285-pounds

1st Place - Gunner Wilson of Catoosa Indians

2nd Place - Collin Schrader of Oologah

3rd Place - Tyler Rich of Owasso Rams

4th Place - Jakobe Sanders of Stillwater Wrestling

 

1st Place Match

Gunner Wilson (Catoosa Indians) won by decision over Collin Schrader (Oologah) (Dec 7-2)

3rd Place Match

Tyler Rich (Owasso Rams) won by decision over Jakobe Sanders (Stillwater Wrestling) (Dec 1-0)


 

x

Speak with a Youth1 Recruiting Counselor

Youth1’s Recruiting Counselors are on a mission to educate student-athletes and families about the recruiting process.  The process starts early and is very competitive so we want to make sure we do whatever we can for families interested in learning more about the college athletic recruiting process. We’re here to answer your questions and provide guidance through the important decisions that will shape your athlete's journey in sports.

Enter your information below, then schedule a time to speak with a Youth1 Recruiting Counselor.

 

On top of our recruiting advisors, Youth1 also offers the top of the line recruiting software, Recruiting Wizard, click here to learn more about it

 

 

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5
Articles remaining
Become a Premium Youth1 member today for access to unlimited articles, player profiles, rankings, and savings and discounts on youth sports goods and services.