Wrestlers Claim 2019 King of the Mountain Titles | Youth1

Wrestlers Claim 2019 King of the Mountain Titles

The USA Wrestling Folkstyle Tour of America event series hosted their annual King of the Mountain tournament earlier this month at the Broadmoor World Arena in Colorado Springs, CO. 

 

Leading the way was 87-pound Londyon Martinez of Pomona Elite who posted a perfect 4-0 record during the event. Martinez won two bouts by shutout decision and two by fall including the championship bout where he defeated Riley Valdez in 2:11. 

 

In the 102-pound bracket it was Silas Thompson of Olympian Wrestling who took home the top spot by winning three of his four bouts by fall. He took home the gold when he defeated Jackson Potts of Deschutes Mat Club by decision 6-2. 

 

Josiah Gallegos of Brighton WC put on one of the strongest performances of the event as he pinned his way to the 106-pound title. He won all four of his bouts by fall which included the gold medal match where he defeated top-seeded Liam Fox of Bear Cave in 1:58. 

 

Here is a look at the top place winners in each of the middle school brackets. 

 

71-pounds

1st Place - Gigi Bragg of Pinnacle WC

2nd Place - Cody Westlake of Legends of Gold MT

3rd Place - Blake Hawkins of Bear Cave

4th Place - Isaiah Harrison of Bear Cave

 

1st Place Match

Gigi Bragg (Pinnacle WC) won by decision over Blake Hawkins (Bear Cave) (Dec 2-1)

2nd Place Match

Cody Westlake (Legends of Gold MT) won by decision over Blake Hawkins (Bear Cave) (Dec 6-1)

3rd Place Match

Cody Westlake (Legends of Gold MT) won by decision over Isaiah Harrison (Bear Cave) (Dec 2-0)

 

77-pounds

1st Place - Chris Lalonde of Bear Cave

2nd Place - Karson Shelley of Unattached

3rd Place - Jaxton Price of Upper Valley Aces

4th Place - Damien Reyes of Duran Wrestling

 

1st Place Match

Chris Lalonde (Bear Cave) won by decision over Karson Shelley (Unattached) (Dec 4-0)

3rd Place Match

Jaxton Price (Upper Valley Aces) won by decision over Damien Reyes (Duran Wrestling) (Dec 6-0)

 

83-pounds

1st Place - Mack Mauger of Delchev Trained Academy

2nd Place - Lincoln Gregersen of Pomona Elite

3rd Place - Tege Kelley of Mettle Wrestling

4th Place - Samuel Rosales of Pomona Elite

 

1st Place Match

Mack Mauger (Delchev Trained Academy) won by fall over Tege Kelley (Mettle Wrestling) (Fall 1:22)

2nd Place Match

Lincoln Gregersen (Pomona Elite) won by major decision over Tege Kelley (Mettle Wrestling) (Maj 10-0)

3rd Place Match

Lincoln Gregersen (Pomona Elite) won by decision over Samuel Rosales (Pomona Elite) (Dec 4-2)

 

87-pounds

1st Place - Londyon Martinez of Pomona Elite

2nd Place - Riley Valdez of Unattached

3rd Place - Tyler Payne of Juab WC

4th Place - Declan Strait of Chaparral WC

 

1st Place Match

Londyon Martinez (Pomona Elite) won by fall over Riley Valdez (Unattached) (Fall 2:11)

2nd Place Match

Riley Valdez (Unattached) won by decision over Tyler Payne (Juab WC) (Dec 7-3)

3rd Place Match

Tyler Payne (Juab WC) won by decision over Declan Strait (Chaparral WC) (Dec 6-2)

 

92-pounds

1st Place - Billy Greenwood of GRIT Athletics

2nd Place - Geno Cardenas of Pomona Elite

3rd Place - Nathanial Higgins of Cheyenne Mountain WC

4th Place - Kaden Ontiveros of Sons of Thunder Academy

 

1st Place Match

Billy Greenwood (GRIT Athletics) won by major decision over Geno Cardenas (Pomona Elite) (Maj 13-3)

2nd Place Match

Geno Cardenas (Pomona Elite) won by decision over Nathanial Higgins (Cheyenne Mountain WC) (Dec 3-1)

3rd Place Match

Nathanial Higgins (Cheyenne Mountain WC) won by decision over Kaden Ontiveros (Sons of Thunder Academy) (Dec 4-2)

 

97-pounds

1st Place - Jackzen Rairdon of Bear Cave

2nd Place - Carson Exferd of Bulldog WC

3rd Place - Royce Uhrig of Duster WC

4th Place - Brock Fry of Duster WC

 

1st Place Match

Jackzen Rairdon (Bear Cave) won by decision over Royce Uhrig (Duster WC) (Dec 4-0)

2nd Place Match

Carson Exferd (Bulldog WC) won by decision over Royce Uhrig (Duster WC) (Dec 1-0)

3rd Place Match

Carson Exferd (Bulldog WC) won by major decision over Brock Fry (Duster WC) (Maj 13-0)

 

102-pounds

1st Place - Silas Thompson of Olympian Wrestling

2nd Place - Jackson Potts of Deschutes Mat Club

3rd Place - Cooper Blackett of Juab WC

4th Place - Griffin Bower of Team Nauman WC

 

1st Place Match

Silas Thompson (Olympian Wrestling) won by decision over Jackson Potts (Deschutes Mat Club) (Dec 6-2)

3rd Place Match

Cooper Blackett (Juab WC) won by decision over Griffin Bower (Team Nauman WC) (Dec 8-2)

 

106-pounds

1st Place - Josiah Gallegos of Brighton WC

2nd Place - Liam Fox of Bear Cave

3rd Place - Kasson Miles of Betterman Elite

4th Place - Logan Stansberry of Flathead Valley WC

 

1st Place Match

Josiah Gallegos (Brighton WC) won by fall over Liam Fox (Bear Cave) (Fall 1:58)

2nd Place Match

Liam Fox (Bear Cave) won by major decision over Kasson Miles (Betterman Elite) (Maj 13-0)

3rd Place Match

Kasson Miles (Betterman Elite) won by fall over Logan Stansberry (Flathead Valley WC) (Fall 0:19)

 

110-pounds

1st Place - Juan Hernandez of El Paso Wildcats

2nd Place - Jaden Zimmerman of Victory Wrestling-Central WA

3rd Place - Dominick Padilla of Cheyenne Mountain WC

4th Place - Lakoda Wieczorek of Flathead Valley WC

 

1st Place Match

Juan Hernandez (El Paso Wildcats) won by fall over Jaden Zimmerman (Victory Wrestling-Central WA) (Fall 2:12)

2nd Place Match

Jaden Zimmerman (Victory Wrestling-Central WA) won by fall over Dominick Padilla (Cheyenne Mountain WC) (Fall 1:29)

3rd Place Match

Dominick Padilla (Cheyenne Mountain WC) won by decision over Lakoda Wieczorek (Flathead Valley WC) (Dec 5-0)

 

114-pounds

1st Place - Noah Kubala of Chaparral WC

2nd Place - Logan Cole of Montana Disciples

3rd Place - Auston Eudaly of Bear Cave

4th Place - Daniel Evans of Duran Wrestling

 

1st Place Match

Noah Kubala (Chaparral WC) won by fall over Auston Eudaly (Bear Cave) (Fall 0:43)

2nd Place Match

Logan Cole (Montana Disciples) won by major decision over Auston Eudaly (Bear Cave) (Maj 8-0)

3rd Place Match

Logan Cole (Montana Disciples) won by major decision over Daniel Evans (Duran Wrestling) (Maj 16-2)

 

119-pounds

1st Place - Anders Thompson of Flathead Valley WC

2nd Place - Tony Macaluso of Pueblo County WC

3rd Place - Maddux Najera of Pomona Elite

4th Place - Gunnar Thompson of Flathead Valley WC

 

1st Place Match

Anders Thompson (Flathead Valley WC) won by fall over Tony Macaluso (Pueblo County WC) (Fall 3:27)

2nd Place Match

Tony Macaluso (Pueblo County WC) won by major decision over Maddux Najera (Pomona Elite) (Maj 8-0)

3rd Place Match

Maddux Najera (Pomona Elite) won by decision over Gunnar Thompson (Flathead Valley WC) (Dec 2-0)

 

125-pounds

1st Place - Javani Majoor of Betterman Elite

2nd Place - Raenan Allumbaugh of Flathead Valley WC

3rd Place - Dalton Berg of Colorado Top Team

4th Place - Micah Wittenberg of Mile High WC

 

1st Place Match

Javani Majoor (Betterman Elite) won by fall over Raenan Allumbaugh (Flathead Valley WC) (Fall 1:49)

2nd Place Match

Raenan Allumbaugh (Flathead Valley WC) won by fall over Dalton Berg (Colorado Top Team) (Fall 0:28)

3rd Place Match

Dalton Berg (Colorado Top Team) won by decision over Micah Wittenberg (Mile High WC) (Dec 5-3)

 

130-pounds

1st Place - Thomas Velasquez of Duran Wrestling

2nd Place - Gunnar Clary of Bear Cave

3rd Place - Charlie Herting of Grandview Wolves WC

4th Place - Sam Rock of Brighton WC

 

1st Place Match

Thomas Velasquez (Duran Wrestling) won by major decision over Gunnar Clary (Bear Cave) (Maj 10-0)

2nd Place Match

Gunnar Clary (Bear Cave) won by no contest over Charlie Herting (Grandview Wolves WC) (NC)

3rd Place Match

Charlie Herting (Grandview Wolves WC) won by decision over Sam Rock (Brighton WC) (Dec 16-9)

 

136-pounds

1st Place - Dante Hutchings of Pomona Elite

2nd Place - Bronco Hartson of Bear Cave

3rd Place - Genaro Pino of Team Pueblo Wrestling

4th Place - Giovanni Fasano of Chaparral WC

 

1st Place Match

Dante Hutchings (Pomona Elite) won by decision over Bronco Hartson (Bear Cave) (Dec 4-0)

2nd Place Match

Bronco Hartson (Bear Cave) won by fall over Genaro Pino (Team Pueblo Wrestling) (Fall 0:26)

3rd Place Match

Genaro Pino (Team Pueblo Wrestling) won by fall over Giovanni Fasano (Chaparral WC) (Fall 2:50)

 

149-pounds

1st Place - Jace DeShazer of Flathead Valley WC

2nd Place - Luis Mendoza of Team Takedown

3rd Place - Cal Sidwell of GRIT Athletics

4th Place - Sawyer Troupe of Flathead Valley WC

 

1st Place Match

Jace DeShazer (Flathead Valley WC) won by fall over Luis Mendoza (Team Takedown) (Fall 0:29)

2nd Place Match

Luis Mendoza (Team Takedown) won by decision over Cal Sidwell (GRIT Athletics) (Dec 4-1)

3rd Place Match

Cal Sidwell (GRIT Athletics) won by fall over Sawyer Troupe (Flathead Valley WC) (Fall 2:31)

 

165-pounds

1st Place - Patrick Brackett of Mile High WC

2nd Place - Martin Palma of Unattached

3rd Place - Jackson Fetterhoff of Cheyenne Mountain WC

4th Place - Uriah Maestas of Pikes Peak Warriors

 

1st Place Match

Patrick Brackett (Mile High WC) won by fall over Martin Palma (Unattached) (Fall 0:43)

2nd Place Match

Martin Palma (Unattached) won by major decision over Jackson Fetterhoff (Cheyenne Mountain WC) (Maj 10-1)

3rd Place Match

Jackson Fetterhoff (Cheyenne Mountain WC) won by decision over Uriah Maestas (Pikes Peak Warriors) (Dec 6-4)

 

187-pounds

1st Place - Hunter Rhodes of Unattached

2nd Place - Cael Nordyke of Unattached

3rd Place - Jesse Sloan of Spartan Elite Youth WC

 

1st Place Match

Hunter Rhodes (Unattached) won by fall over Cael Nordyke (Unattached) (Fall 2:50)

2nd Place Match

Cael Nordyke (Unattached) won by fall over Jesse Sloan (Spartan Elite Youth WC) (Fall 2:28)

x

Speak with a Youth1 Recruiting Counselor

How can we help? Your concerns are ours.

 

Youth1’s Recruiting Counselors are on a mission to educate you on the recruiting process - a  process that starts early and is very competitive! Let us provide guidance through the most important decisions shaping your athlete's journey in sports.

Schedule a time to speak with a Youth1 Recruiting Counselor. It's FREE!

 


 

Stop waiting to get recruited! 

 

Recruiting Wizard puts the power into your hands. Click here to learn how. 

 

 

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5
Articles remaining
Become a Premium Youth1 member today for access to unlimited articles, player profiles, rankings, and savings and discounts on youth sports goods and services.