Nebraska AAU Crowns 2019 State Champions | Youth1

Nebraska AAU Crowns 2019 State Champions

The Nebraska AAU Wrestling State Championships is one of the largest youth state tournaments on the year and this year was no different as more than 250 middle school wrestlers competed for state gold.

 

Pinning his way to the championship bout was Tanner Hosick of BJSA as he won his first three bouts in under a minute. In the title bout he dominated Tyson Smith of Midwest Destroyers as he defeated him by major 12-0.

 

Drew Moser of Waverly Wrestling pinned his way to state gold as he dominated the 95-pound bracket. He won three of his four bouts by first period fall before defeating Cameron Brumbaugh of Hastings Wrestling in the championship bout in 2:46.

 

In the 130-pound bracket it was Hunter Randolph of Millard South who pinned his way to state gold. He won all four of his bouts by fall which included a 2:30 victory over Eli Hiser of Milford Wrestling Club in the title bout.

 

Here is a look at the top place winners in each of the middle school brackets.

 

75-pounds

1st Place - Brody Pitner of Little Hammers

2nd Place - Scott Meier Jr. of Lincoln Jr Hawks

3rd Place - CHRISTOPHER GAMINO of Gering Wrestling club

4th Place - Cooper Rea of Milford Wrestling Club

 

1st Place Match

Brody Pitner (Little Hammers) won by fall over CHRISTOPHER GAMINO (Gering Wrestling club) (Fall 3:56)

2nd Place Match

Scott Meier Jr. (Lincoln Jr Hawks) won by fall over CHRISTOPHER GAMINO (Gering Wrestling club) (Fall 1:53)

3rd Place Match

Scott Meier Jr. (Lincoln Jr Hawks) won by decision over Cooper Rea (Milford Wrestling Club) (Dec 5-0)

 

80-pounds

1st Place - Braedyn Rakes of Nebraska Boyz

2nd Place - John Alden of Valentine Wrestling Club

3rd Place - Levi Cerny of CWO

4th Place - Keaton Kloke of David City

 

1st Place Match

Braedyn Rakes (Nebraska Boyz) won by tech fall over Levi Cerny (CWO) (TF 19-4)

2nd Place Match

John Alden (Valentine Wrestling Club) won by decision over Levi Cerny (CWO) (Dec 4-0)

3rd Place Match

John Alden (Valentine Wrestling Club) won by tech fall over Keaton Kloke (David City) (TF 17-1)

 

85-pounds

1st Place - tanner hosick of bjsa

2nd Place - Tyson Smith of Midwest Destroyers

3rd Place - Conner Kohout of Milford Wrestling Club

4th Place - Gatlin Krepela of Pleasanton

 

1st Place Match

tanner hosick (bjsa) won by major decision over Tyson Smith (Midwest Destroyers) (Maj 12-0)

2nd Place Match

Tyson Smith (Midwest Destroyers) won by decision over Conner Kohout (Milford Wrestling Club) (Dec 6-4)

3rd Place Match

Conner Kohout (Milford Wrestling Club) won by fall over Gatlin Krepela (Pleasanton) (Fall 0:26)

 

90-pounds

1st Place - Logan Smith of MWC Wrestling Academy

2nd Place - Ashton Dane of Plainview

3rd Place - Hayden Neeman of Milford Wrestling Club

4th Place - Orrin Kuehn of Minden

 

1st Place Match

Logan Smith (MWC Wrestling Academy) won by major decision over Ashton Dane (Plainview) (Maj 8-0)

3rd Place Match

Hayden Neeman (Milford Wrestling Club) won by major decision over Orrin Kuehn (Minden) (Maj 8-0)

 

95-pounds

1st Place - Drew Moser of Waverly Wrestling Club

2nd Place - Cameron Brumbaugh of Hastings Wrestling Club

3rd Place - Dreu White of Cozad

4th Place - Kelby Coufal of Monarch Wrestling Club

 

1st Place Match

Drew Moser (Waverly Wrestling Club) won by fall over Cameron Brumbaugh (Hastings Wrestling Club) (Fall 2:46)

3rd Place Match

Dreu White (Cozad) won by decision over Kelby Coufal (Monarch Wrestling Club) (Dec 4-2)

 

100-pounds

1st Place - Connor Whiteley of Scottsbluff Wrestling Club

2nd Place - Adrian Bice of CWO

3rd Place - Royceon Skogerboe of Jr Titans

4th Place - Aaron Ohnoutka of Cavalry

 

1st Place Match

Connor Whiteley (Scottsbluff Wrestling Club) won by decision over Adrian Bice (CWO) (Dec 4-2)

2nd Place Match

Adrian Bice (CWO) won by fall over Royceon Skogerboe (Jr Titans) (Fall 0:33)

3rd Place Match

Royceon Skogerboe (Jr Titans) won by decision over Aaron Ohnoutka (Cavalry) (Dec 4-1)

 

105-pounds

1st Place - Caydn Kucera of Columbus Wrestling Organization

2nd Place - Jayden Coulter of Pierce Warbirds

3rd Place - Camden Ralston of Jr Titans

4th Place - Cayden Lamb of Valentine Wrestling Club

 

1st Place Match

Caydn Kucera (Columbus Wrestling Organization) won by fall over Camden Ralston (Jr Titans) (Fall 1:17)

2nd Place Match

Jayden Coulter (Pierce Warbirds) won by decision over Camden Ralston (Jr Titans) (Dec 3-1)

3rd Place Match

Jayden Coulter (Pierce Warbirds) won by fall over Cayden Lamb (Valentine Wrestling Club) (Fall 2:25)

 

110-pounds

1st Place - Carlos Prados of Nebraska City

2nd Place - Dayton Gipe of Midwest Destroyers

3rd Place - Grant Moraski of MWC Wrestling Academy

4th Place - Lance Olberding of Nebraska Wrestling Academy

 

1st Place Match

Carlos Prados (Nebraska City) won by fall over Dayton Gipe (Midwest Destroyers) (Fall 1:24)

3rd Place Match

Grant Moraski (MWC Wrestling Academy) won by fall over Lance Olberding (Nebraska Wrestling Academy) (Fall 0:28)

 

115-pounds

1st Place - Landon Weidner of Hastings Wrestling Club

2nd Place - Kash Bates of Lincoln Jr Hawks

3rd Place - Ryan Smith of Midwest Destroyers

4th Place - Cy Petersen of Syracuse Mat Club

 

1st Place Match

Landon Weidner (Hastings Wrestling Club) won by decision over Kash Bates (Lincoln Jr Hawks) (Dec 12-6)

3rd Place Match

Ryan Smith (Midwest Destroyers) won by fall over Cy Petersen (Syracuse Mat Club) (Fall 2:41)

 

120-pounds

1st Place - Isaac White of Cozad

2nd Place - Canyon Hosick of McCook

3rd Place - Blake Bolling of Pierce Warbirds

4th Place - Na`Zaire Djissenou of Millard South

 

1st Place Match

Isaac White (Cozad) won by decision over Blake Bolling (Pierce Warbirds) (Dec 7-0)

2nd Place Match

Canyon Hosick (McCook) won by decision over Blake Bolling (Pierce Warbirds) (Dec 4-0)

3rd Place Match

Canyon Hosick (McCook) won by fall over Na`Zaire Djissenou (Millard South) (Fall 2:00)

 

125-pounds

1st Place - Hayden Kluthe of Broken Bow Wrestling Club

2nd Place - Logan Burt of Tekamah herman

3rd Place - Cooper Faulkenberry of Broken Bow Wrestling Club

4th Place - Sam Grape of Boone Central

 

1st Place Match

Hayden Kluthe (Broken Bow Wrestling Club) won by major decision over Cooper Faulkenberry (Broken Bow Wrestling Club) (Maj 8-0)

2nd Place Match

Logan Burt (Tekamah herman) won by fall over Cooper Faulkenberry (Broken Bow Wrestling Club) (Fall 2:13)

3rd Place Match

Logan Burt (Tekamah herman) won by fall over Sam Grape (Boone Central) (Fall 1:36)

 

130-pounds

1st Place - Hunter Randolph of Millard South

2nd Place - Slate Micheel of Broken Bow Wrestling Club

3rd Place - Eli Hiser of Milford Wrestling Club

4th Place - Hudson Waldow of Norfolk Catholic Takedown Club

 

1st Place Match

Hunter Randolph (Millard South) won by fall over Eli Hiser (Milford Wrestling Club) (Fall 2:30)

2nd Place Match

Slate Micheel (Broken Bow Wrestling Club) won by decision over Eli Hiser (Milford Wrestling Club) (Dec 2-0)

3rd Place Match

Slate Micheel (Broken Bow Wrestling Club) won by decision over Hudson Waldow (Norfolk Catholic Takedown Club) (Dec 5-0)

 

135-pounds

1st Place - Hayden Russman of Cozad

2nd Place - Kadon Wenig of Valentine Wrestling Club

3rd Place - Michael Dalton of Bennington Wrestling Club

4th Place - Ethan McCown of Fairbury

 

1st Place Match

Hayden Russman (Cozad) won by fall over Michael Dalton (Bennington Wrestling Club) (Fall 1:52)

2nd Place Match

Kadon Wenig (Valentine Wrestling Club) won by decision over Michael Dalton (Bennington Wrestling Club) (Dec 8-5)

3rd Place Match

Kadon Wenig (Valentine Wrestling Club) won by fall over Ethan McCown (Fairbury) (Fall 1:24)

 

140-pounds

1st Place - Frankie Trevino of Scottsbluff Wrestling Club

2nd Place - Caeden Olin of Millard South

3rd Place - Brian Petry of Westside

4th Place - Brandon Kollars of Norfolk Catholic Takedown Club

 

1st Place Match

Frankie Trevino (Scottsbluff Wrestling Club) won by major decision over Caeden Olin (Millard South) (Maj 9-1)

2nd Place Match

Caeden Olin (Millard South) won by major decision over Brian Petry (Westside) (Maj 10-0)

3rd Place Match

Brian Petry (Westside) won by decision over Brandon Kollars (Norfolk Catholic Takedown Club) (Dec 6-1)

 

145-pounds

1st Place - Phillip Carstens of Battle Creek Elite

2nd Place - Eli Boryca of Cozad

3rd Place - Ashton Pederson of Hastings Wrestling Club

4th Place - Brock Roblee of Midwest Destroyers

 

1st Place Match

Phillip Carstens (Battle Creek Elite) won by decision over Ashton Pederson (Hastings Wrestling Club) (Dec 8-1)

2nd Place Match

Eli Boryca (Cozad) won by major decision over Ashton Pederson (Hastings Wrestling Club) (Maj 13-0)

3rd Place Match

Eli Boryca (Cozad) won by fall over Brock Roblee (Midwest Destroyers) (Fall 1:42)

 

152-pounds

1st Place - Zander Schweitzer of Pierce Warbirds

2nd Place - Rocco gehring of Twin River Titans

3rd Place - Tie Hollandsworth of East Butler

4th Place - Britton Kemling of Aurora Wrestling Club

 

1st Place Match

Zander Schweitzer (Pierce Warbirds) won by major decision over Rocco gehring (Twin River Titans) (Maj 11-2)

3rd Place Match

Tie Hollandsworth (East Butler) won by decision over Britton Kemling (Aurora Wrestling Club) (Dec 6-3)

 

160-pounds

1st Place - Liam Blaser of Duncan Wrestling Club

2nd Place - Alex Anthony of McCook

3rd Place - Daulton Kuehn of Minden

4th Place - Cade Kirwan of Holdrege Wrestling Club

 

1st Place Match

Liam Blaser (Duncan Wrestling Club) won by decision over Alex Anthony (McCook) (Dec 6-5)

2nd Place Match

Alex Anthony (McCook) won by fall over Daulton Kuehn (Minden) (Fall 2:15)

3rd Place Match

Daulton Kuehn (Minden) won by decision over Cade Kirwan (Holdrege Wrestling Club) (Dec 8-7)

 

171-pounds

1st Place - Noah Blair of MWC Wrestling Academy

2nd Place - Ryan Gabriel of Ord

3rd Place - Brody Bogard of Amherst Wrestling Club

4th Place - Jaret Peterson of Chase County Wrestling Club

 

1st Place Match
Noah Blair (MWC Wrestling Academy) won by fall over Ryan Gabriel (Ord) (Fall 1:15)

3rd Place Match

Brody Bogard (Amherst Wrestling Club) won by fall over Jaret Peterson (Chase County Wrestling Club) (Fall 2:24)

 

189-pounds

1st Place - Matt Bohy of Lincoln Thunderbolt Wrestling

2nd Place - Benny Alfaro of Fremont

3rd Place - Hunter Oborny of Milford Wrestling Club

4th Place - Jack Allen of Aurora Wrestling Club

 

1st Place Match

Matt Bohy (Lincoln Thunderbolt Wrestling) won by decision over Hunter Oborny (Milford Wrestling Club) (Dec 8-5)

2nd Place Match

Benny Alfaro (Fremont) won by medical forfeit over Hunter Oborny (Milford Wrestling Club) (MFF)

3rd Place Match

Benny Alfaro (Fremont) won by fall over Jack Allen (Aurora Wrestling Club) (Fall 1:57)

 

HWT

1st Place - quran cook of Waverly Wrestling Club

2nd Place - Bridger Rice of Ord

3rd Place - Titus Richardson of Fremont

4th Place - George Frick of Western Edge Wrestling

 

1st Place Match

quran cook (Waverly Wrestling Club) won by fall over Titus Richardson (Fremont) (Fall 0:57)

2nd Place Match

Bridger Rice (Ord) won by fall over Titus Richardson (Fremont) (Fall 3:12)

3rd Place Match

Bridger Rice (Ord) won by fall over George Frick (Western Edge Wrestling) (Fall 1:51)

x

Speak with a Youth1 Recruiting Counselor

Youth1’s Recruiting Counselors are on a mission to educate student-athletes and families about the recruiting process.  The process starts early and is very competitive so we want to make sure we do whatever we can for families interested in learning more about the college athletic recruiting process. We’re here to answer your questions and provide guidance through the important decisions that will shape your athlete's journey in sports.

Enter your information below to speak to a Youth1 Recruiting Counselor.

 

Additional Recruiting Opportunity with NCSA *

 


 
We've also teamed up with Next College Student Athlete! We both believe athletes, like you, with the dream of competing in college should be getting their name and information in front of as many college coaches as possible in as many ways as possible. NCSA will add to the effort by setting you up with an additional FREE recruiting profile. An NCSA recruiting coordinator may reach out to verify your information for their network of over 35,000 college coaches.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5
Articles remaining
Become a Premium Youth1 member today for access to unlimited articles, player profiles, rankings, and savings and discounts on youth sports goods and services.