2020 Tour Of America - Southern Grind Recap | Youth1

2020 Tour Of America - Southern Grind Recap

USA Wrestling hosted the Southern Grind, the fifth event in the Folkstyle Tour of America series last weekend at the Convocation Center on the campus of the University of North Georgia. 

 

Landon Poole took home the 87-pound title as he posted a perfect 3-0 record. He won his first bout by shutout major 10-0 before winning his next two matches by first period fall. He claimed the top spot when he defeated Everest Sutton of All-Phase Wrestling in :53 seconds. 

 

It was Yanik Simon who took home the 97-pound championship as he won all three of his bouts by tech-fall. He won the title when he defeated Landon Martin of North Hall Jr Trojans Wrestling by tech-fall 17-0. 

 

Finally it was 106-pound Brady Campbell who dominated his competition en route to the title. He won all three of his bouts including his championship match where he defeated Kasson Miles of Betterman Elite Wrestling by fall in :40 seconds. 

 

Here is a look at the top place winners in each of the 14U brackets. 

 

71-77-pounds

1st Place - Olli Webb of Grindhouse Wrestling

2nd Place - Antonio Mills of Morris Fitness

3rd Place - Clark Box of Ironclad Wrestling Club

4th Place - Johann Brink of Oconee Youth Wrestling

 

1st Place Match

Olli Webb (Grindhouse Wrestling) won by decision over Antonio Mills (Morris Fitness) (Dec 7-6)

2nd Place Match

Antonio Mills (Morris Fitness) won by decision over Clark Box (Ironclad Wrestling Club) (Dec 8-3)

3rd Place Match

Clark Box (Ironclad Wrestling Club) won by major decision over Johann Brink (Oconee Youth Wrestling) (Maj 13-1)

 

83-pounds

1st Place - Gilberto Balbuena of Roundtree Wrestling Academy

2nd Place - Kiyan Simon of Unattached

3rd Place - Mason Persons of Icon Wrestling

4th Place - Micaiah Lacy of St. Luke Youth Wrestling

 

1st Place Match

Gilberto Balbuena (Roundtree Wrestling Academy) won by decision over Kiyan Simon (Unattached) (Dec 6-4)

2nd Place Match

Kiyan Simon (Unattached) won by decision over Mason Persons (Icon Wrestling) (Dec 6-0)

3rd Place Match

Mason Persons (Icon Wrestling) won by decision over Micaiah Lacy (St. Luke Youth Wrestling) (Dec 11-4)

 

87-pounds

1st Place - Landon Poole of Unattached

2nd Place - Everest Sutton of All-Phase Wrestling Club

3rd Place - Reed Walker of Morris Fitness

4th Place - Stone Phillips of Unattached

 

1st Place Match

Landon Poole (Unattached) won by fall over Everest Sutton (All-Phase Wrestling Club) (Fall 0:53)

2nd Place Match

Everest Sutton (All-Phase Wrestling Club) won by major decision over Reed Walker (Morris Fitness) (Maj 14-1)

3rd Place Match

Reed Walker (Morris Fitness) won by fall over Stone Phillips (Unattached) (Fall 2:30)

 

92-pounds

1st Place - Brock Weaver of Unattached

2nd Place - Kieron McCormack of Teknique Wrestling

3rd Place - Hunter Keane of Morris Fitness

4th Place - Parker Carlton of North Hall Jr Trojans Wrestling Club

 

1st Place Match

Brock Weaver (Unattached) won by major decision over Kieron McCormack (Teknique Wrestling) (Maj 15-2)

2nd Place Match

Kieron McCormack (Teknique Wrestling) won by no contest over Hunter Keane (Morris Fitness) (NC)

3rd Place Match

Hunter Keane (Morris Fitness) won by major decision over Parker Carlton (North Hall Jr Trojans Wrestling Club) (Maj 9-0)

 

97-pounds

1st Place - Yanik Simon of Unattached

2nd Place - Landon Martin of North Hall Jr Trojans Wrestling Club

3rd Place - Gene Smith of Unattached

4th Place - Evelyn Holmes-Smith of Unattached

 

1st Place Match

Yanik Simon (Unattached) won by tech fall over Landon Martin (North Hall Jr Trojans Wrestling Club) (TF 17-0)

2nd Place Match

Landon Martin (North Hall Jr Trojans Wrestling Club) won by fall over Gene Smith (Unattached) (Fall 0:59)

3rd Place Match

Gene Smith (Unattached) won by tech fall over Evelyn Holmes-Smith (Unattached) (TF 18-2)

 

102-pounds

1st Place - Rowdy Duck of Unattached

2nd Place - Max Indorf of North Gwinnett Wrestling Club

3rd Place - Michael Donatelli of North Hall Jr Trojans Wrestling Club

 

1st Place Match
Rowdy Duck (Unattached) won by fall over Max Indorf (North Gwinnett Wrestling Club) (Fall 0:49)

2nd Place Match

Max Indorf (North Gwinnett Wrestling Club) won by decision over Michael Donatelli (North Hall Jr Trojans Wrestling Club) (Dec 6-3)

 

106-pounds

1st Place - Brady Campbell of Unattached

2nd Place - Noah Danforth of Unattached

3rd Place - Kasson Miles of Betterman Elite Wrestling

4th Place - Garrett Pace of Rockmart Takedown Club

 

1st Place Match

Brady Campbell (Unattached) won by fall over Kasson Miles (Betterman Elite Wrestling) (Fall 0:40)

2nd Place Match

Noah Danforth (Unattached) won by fall over Kasson Miles (Betterman Elite Wrestling) (Fall 1:23)

3rd Place Match

Noah Danforth (Unattached) won by fall over Garrett Pace (Rockmart Takedown Club) (Fall 1:57)

 

110-114-pounds

1st Place - Konlin Weaver of Unattached

2nd Place - Jace Parent of Level Up Wrestling Center

3rd Place - Jackson Connor Free of North Hall Jr Trojans Wrestling Club

4th Place - Dylan Davenport of The Alliance Wrestling Academy

 

1st Place Match

Konlin Weaver (Unattached) won by decision over Jace Parent (Level Up Wrestling Center) (Dec 6-2)

2nd Place Match

Jace Parent (Level Up Wrestling Center) won by decision over Jackson Connor Free (North Hall Jr Trojans Wrestling Club) (Dec 8-1)

3rd Place Match

Jackson Connor Free (North Hall Jr Trojans Wrestling Club) won by major decision over Dylan Davenport (The Alliance Wrestling Academy) (Maj 11-0)

 

119-pounds

1st Place - Hayden Blalock of Unattached

2nd Place - Brody Casto of TNWA

3rd Place - Anthony Santos of Unattached

4th Place - Derrell Terry of Team Assassin

1st Place Match

Hayden Blalock (Unattached) won by decision over Brody Casto (TNWA) (Dec 4-0)

2nd Place Match

Brody Casto (TNWA) won by no contest over Anthony Santos (Unattached) (NC)

3rd Place Match

Anthony Santos (Unattached) won by fall over Derrell Terry (Team Assassin) (Fall 0:42)

 

125-pounds

1st Place - Javani Majoor of Betterman Elite Wrestling

2nd Place - Cade Parent of Level Up Wrestling Center

3rd Place - Landon Ward of Unattached

4th Place - David Nichols of North Hall Jr Trojans Wrestling Club

 

1st Place Match

Javani Majoor (Betterman Elite Wrestling) won by decision over Cade Parent (Level Up Wrestling Center) (Dec 2-1)

2nd Place Match

Cade Parent (Level Up Wrestling Center) won by decision over Landon Ward (Unattached) (Dec 4-2)

3rd Place Match

Landon Ward (Unattached) won by fall over David Nichols (North Hall Jr Trojans Wrestling Club) (Fall 0:13)

 

130-139-pounds

1st Place - Dillon Brubaker of The Grind Wrestling Club

2nd Place - Nathan Bowen of Unattached

3rd Place - Justin Whitney of Habersham Jr Raiders

4th Place - Genevieve An of Level Up Wrestling Center

 

1st Place Match

Dillon Brubaker (The Grind Wrestling Club) won by decision over Justin Whitney (Habersham Jr Raiders) (Dec 9-2)

2nd Place Match

Nathan Bowen (Unattached) won in sudden victory - 1 over Justin Whitney (Habersham Jr Raiders) (SV-1 4-2)

3rd Place Match

Nathan Bowen (Unattached) won by fall over Genevieve An (Level Up Wrestling Center) (Fall 2:31)

 

149-165-pounds

1st Place - Kaiden Bates of Unattached

2nd Place - Ayden Crawley of Unattached

3rd Place - Steele Brown of South Forsyth WAR Wrestling Club

4th Place - Kade Hawthorne of North Hall Jr Trojans Wrestling Club

 

1st Place Match

Kaiden Bates (Unattached) won by fall over Ayden Crawley (Unattached) (Fall 2:15)

2nd Place Match

Ayden Crawley (Unattached) won by no contest over Steele Brown (South Forsyth WAR Wrestling Club) (NC)

3rd Place Match

Steele Brown (South Forsyth WAR Wrestling Club) won by decision over Kade Hawthorne (North Hall Jr Trojans Wrestling Club) (Dec 9-3)

 

x

Speak with a Youth1 Recruiting Counselor

Youth1’s Recruiting Counselors are on a mission to educate student-athletes and families about the recruiting process.  The process starts early and is very competitive so we want to make sure we do whatever we can for families interested in learning more about the college athletic recruiting process. We’re here to answer your questions and provide guidance through the important decisions that will shape your athlete's journey in sports.

Enter your information below, then schedule a time to speak with a Youth1 Recruiting Counselor.

 

On top of our recruiting advisors, Youth1 also offers the top of the line recruiting software, Recruiting Wizard, click here to learn more about it

 

 

Additional Recruiting Opportunity with NCSA *

We've also teamed up with Next College Student Athlete! We both believe athletes, like you, with the dream of competing in college should be getting their name and information in front of as many college coaches as possible in as many ways as possible. NCSA will add to the effort by setting you up with an additional FREE recruiting profile. An NCSA recruiting coordinator may reach out to verify your information for their network of over 35,000 college coaches.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5
Articles remaining
Become a Premium Youth1 member today for access to unlimited articles, player profiles, rankings, and savings and discounts on youth sports goods and services.