2019 Pennsylvania USAW Freestyle State Recap | Youth1

2019 Pennsylvania USAW Freestyle State Recap

Last month more than 130 schoolboy wrestlers competed in the 2019 Pennsylvania USA Wrestling Freestyle State Championships.

 

Winning the 83-pound title was Dalton Perry of M2 Training Center who posted a perfect 4-0 record. He won all four bouts by tech-fall which included his championship where he defeated Luke Dunlap of Phoenix Wrestling Club 12-1.

 

Kamdyn Williams of Lancaster Alliance Wrestling won the 106-pound title as he won all three of his bouts by shutout tech-fall. He captured gold when he defeated Levi Donnel of Tiger Wrestling Club in the title bout 10-0.

 

Finally it was Mason Gibson of Young Guns who posted a perfect 3-0 record en route to the 110-pound championship. He won all three of his bouts by shutout tech-fall, including his championship bout where he defeated Jared Fulton of Lancaster Alliance Wrestling 10-0.

 

Here is a look at the top place winners in each of the schoolboy brackets.

 

71-pounds

1st Place - Trey Wagner of LVWC

2nd Place - Josef Garshnick of Lion`s Den Wrestling Club

3rd Place - Tanner Mizenko of Quest School Of Wrestling

4th Place - Nikos Filipos of Red Hawk

 

1st Place Match

Trey Wagner (LVWC) won by tech fall over Josef Garshnick (Lion`s Den Wrestling Club) (TF 13-2)

3rd Place Match

Tanner Mizenko (Quest School Of Wrestling) won by tech fall over Nikos Filipos (Red Hawk) (TF 16-5)

 

77-pounds

1st Place - Bo Bassett of Young Guns

2nd Place - Jorden Williams of Lancaster Alliance Wrestling Club

3rd Place - Nathan Desmond of Red Hawk

4th Place - Ayden Smith of LVWC

 

1st Place Match

Bo Bassett (Young Guns) won by tech fall over Jorden Williams (Lancaster Alliance Wrestling C) (TF 10-0)

3rd Place Match

Nathan Desmond (Red Hawk) won by tech fall over Ayden Smith (LVWC) (TF 10-0)

 

83-pounds

1st Place - Dalton Perry of M2 Training Center

2nd Place - Luke Dunlap of Phoenix Wrestling Club

3rd Place - Aaron Seidel of Lancaster Alliance Wrestling C

4th Place - Weston Pisarchick of BROOKVILLE WRESTLING CLUB

 

1st Place Match

Dalton Perry (M2 Training Center) won by tech fall over Luke Dunlap (Phoenix Wrestling Club) (TF 12-1)

3rd Place Match

Aaron Seidel (Lancaster Alliance Wrestling C) won by tech fall over Weston Pisarchick (BROOKVILLE WRESTLING CLUB) (TF 10-0)

 

87-pounds

1st Place - Vincent Kilkeary of Young Guns

2nd Place - Landon Bainey of 4M/M2

3rd Place - Tyler Chappell of Young Guns

4th Place - Andrew Binni of Quest School Of Wrestling

 

1st Place Match

Vincent Kilkeary (Young Guns) won by decision over Landon Bainey (4M/M2) (Dec 10-5)

3rd Place Match

Tyler Chappell (Young Guns) won by decision over Andrew Binni (Quest School Of Wrestling) (Dec 5-2)

 

90-pounds

1st Place - Devon Magro of Young Guns

2nd Place - Gavin Sheridan of LVWC

3rd Place - Ky Szewczyk of waynesburg

4th Place - Thaide Mickel of Young Guns

 

1st Place Match

Devon Magro (Young Guns) won by tech fall over Gavin Sheridan (LVWC) (TF 12-0)

3rd Place Match

Ky Szewczyk (waynesburg) won by tech fall over Thaide Mickel (Young Guns) (TF 10-0)

 

97-pounds

1st Place - Kaedyn Williams of Lancaster Alliance Wrestling C

2nd Place - Antonino Walker of Young Guns

3rd Place - Nick Jones of Tiger Wrestling Club

4th Place - Logan Sallot of Bad Karma

 

1st Place Match

Kaedyn Williams (Lancaster Alliance Wrestling C) won by tech fall over Antonino Walker (Young Guns) (TF 15-4)

3rd Place Match

Nick Jones (Tiger Wrestling Club) won by tech fall over Logan Sallot (Bad Karma) (TF 14-4)

 

102-pounds

1st Place - Tyler Kasak of Red Hawk

2nd Place - Jake Dailey of XCalibur Athletics

3rd Place - Nick Gorman of Tiger Wrestling Club

4th Place - David Kennedy of CIA Wrestling Club

 

1st Place Match

Tyler Kasak (Red Hawk) won by decision over Jake Dailey (XCalibur Athletics) (Dec 8-3)

3rd Place Match

Nick Gorman (Tiger Wrestling Club) won by tech fall over David Kennedy (CIA Wrestling Club) (TF 11-0)

106-pounds

1st Place - Kamdyn Williams of Lancaster Alliance Wrestling C

2nd Place - Levi Donnel of Tiger Wrestling Club

3rd Place - Nate Campbell of Young Guns

4th Place - Wyatt Lazzar of Bad Karma

 

1st Place Match

Kamdyn Williams (Lancaster Alliance Wrestling C) won by tech fall over Levi Donnel (Tiger Wrestling Club) (TF 10-0)

3rd Place Match

Nate Campbell (Young Guns) won by tech fall over Wyatt Lazzar (Bad Karma) (TF 10-0)

 

110-pounds

1st Place - Mason Gibson of Young Guns

2nd Place - Jared Fulton of Lancaster Alliance Wrestling C

3rd Place - Cameron Milheim of M2 Training Center

4th Place - Jack Tongel of Bones Wrestling Club

 

1st Place Match

Mason Gibson (Young Guns) won by tech fall over Jared Fulton (Lancaster Alliance Wrestling C) (TF 10-0)

3rd Place Match

Cameron Milheim (M2 Training Center) won by decision over Jack Tongel (Bones Wrestling Club) (Dec 12-9)

 

114-pounds

1st Place - Nicholas Kunstek of Lost Boys

2nd Place - Jo Jo Przybycien of Bad Karma

3rd Place - Gabriel Bertoldi of Hershey

4th Place - Gunnar Gage of Scotsman Wrestling Club

 

1st Place Match

Nicholas Kunstek (Lost Boys) won by tech fall over Jo Jo Przybycien (Bad Karma) (TF 10-0)

3rd Place Match

Gabriel Bertoldi (Hershey) won by tech fall over Gunnar Gage (Scotsman Wrestling Club) (TF 14-4)

 

119-pounds

1st Place - Lonzy Vielma of One Shot Wrestling Club

2nd Place - Bryson Vaughn of Lost Boys

3rd Place - Luke Sipes of Young Guns

4th Place - Artem Skyba of Apache

 

1st Place Match

Lonzy Vielma (One Shot Wrestling Club) won by decision over Bryson Vaughn (Lost Boys) (Dec 7-6)

3rd Place Match

Luke Sipes (Young Guns) won by tech fall over Artem Skyba (Apache) (TF 10-0)

 

125-pounds

1st Place - Dylan Evans of Dirty Horseshoe

2nd Place - Ryan Garvick of Team Nauman Wrestling

3rd Place - Leo Petroski of Beat the Streets Philadelphia

4th Place - Krist Vizcarra of Tiger Wrestling Club

 

1st Place Match

Dylan Evans (Dirty Horseshoe) won by decision over Ryan Garvick (Team Nauman Wrestling) (Dec 8-0)

3rd Place Match

Leo Petroski (Beat the Streets Philadelphia) won by tech fall over Krist Vizcarra (Tiger Wrestling Club) (TF 12-1)

 

130-pounds

1st Place - Vaughn Spencer of Tiger Wrestling Club

2nd Place - Mark Gray of Bones Wrestling Club

3rd Place - Aj Rohan of Tiger Wrestling Club

4th Place - Domonic Giraffa of South Central PA Wrestling Club

 

1st Place Match

Vaughn Spencer (Tiger Wrestling Club) won by tech fall over Mark Gray (Bones Wrestling Club) (TF 10-0)

3rd Place Match

Aj Rohan (Tiger Wrestling Club) won by tech fall over Domonic Giraffa (South Central PA Wrestling Clu) (TF 10-0)

 

136-pounds

1st Place - Bekhruz Navruzov of Beat the Streets Philadelphia

2nd Place - Artis Simmons of BK/McDowell

3rd Place - Michael Fox of new freedom

4th Place - Landon Roland of LVWC

 

1st Place Match

Bekhruz Navruzov (Beat the Streets Philadelphia) won by decision over Artis Simmons (BK/McDowell) (Dec 14-7)

3rd Place Match

Michael Fox (new freedom) won by fall over Landon Roland (LVWC) (Fall 1:18)

149-pounds

1st Place - Anthony Bruscino of PA Slam

2nd Place - Aiden Osborne of Bad Karma

3rd Place - Ryan Gallagher of The Bakery

4th Place - Ean Winchester of Elverson

 

1st Place Match

Anthony Bruscino (PA Slam) won by fall over Aiden Osborne (Bad Karma) (Fall 0:41)

3rd Place Match

Ryan Gallagher (The Bakery) won by fall over Ean Winchester (Elverson) (Fall 0:00)

 

165-pounds

1st Place - Tucker Hogan of Douglassville

2nd Place - Jackson Zimmerman of BROOKVILLE WRESTLING CLUB

3rd Place - Sonny Sasso of Lehigh Valley Wrestling Club

4th Place - Waylon Wehler of St marys

 

1st Place Match

Tucker Hogan (Douglassville) won by tech fall over Jackson Zimmerman (BROOKVILLE WRESTLING CLUB) (TF 10-0)

3rd Place Match

Sonny Sasso (Lehigh Valley Wrestling Club) won by fall over Waylon Wehler (St marys) (Fall 2:48)

 

187-pounds

1st Place - Dominick Curci of Young Guns

2nd Place - Zachary Evans of Young Guns

Round 1

Dominick Curci (Young Guns) won by fall over Zachary Evans (Young Guns) (Fall 1:47)

Round 2

Dominick Curci (Young Guns) won by fall over Zachary Evans (Young Guns) (Fall 3:06)

x

Speak with a Youth1 Recruiting Counselor

Youth1’s Recruiting Counselors are on a mission to educate student-athletes and families about the recruiting process.  The process starts early and is very competitive so we want to make sure we do whatever we can for families interested in learning more about the college athletic recruiting process. We’re here to answer your questions and provide guidance through the important decisions that will shape your athlete's journey in sports.

Enter your information below to speak to a Youth1 Recruiting Counselor.

 

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5
Articles remaining
Become a Premium Youth1 member today for access to unlimited articles, player profiles, rankings, and savings and discounts on youth sports goods and services.