2018 Greco-Roman National Championship Recap | Youth1

2018 Greco-Roman National Championship Recap

The third and final leg of the USA Wrestling National Triple Crown concluded last weekend as more than 290 wrestlers competed in the 2018 Greco-Roman National Championships.

 

Cory Land of Alabama won the 102-pound national championship by winning three straight matches by tech-fall and then defeating Pennsylvania standout Pierson Manville in the title bout 10-3.

 

In the 106-pound bracket it was Brennan Van Hoecke of Florida who put on a strong performance as he won all four of his bouts by tech-fall. He took home the top spot when he defeated second-seeded Isaac Hegg of Virginia 10-0.

 

Xerarch Tungjaroenkul of Kansas put on a dominating performance in the 110-pound bracket was he won his first two bouts by fall and then picked up two more victories which included a 10-4 win over Avery Allen of Montana in the gold medal match.

 

Here is a look at the top place winners in each of the schoolboy brackets.

 

71-pounds

1st Place - Zan Fugitt of Missouri

2nd Place - Mack Mauger of Idaho

3rd Place - Luke Lilledahl of Missouri

4th Place - Angelo Di Pol of South Dakota

 

1st Place Match

Zan Fugitt (Missouri) won by decision over Mack Mauger (Idaho) (Dec 8-2)

3rd Place Match

Luke Lilledahl (Missouri) won by decision over Angelo Di Pol (South Dakota) (Dec 6-0)

 

77-pounds

1st Place - Kolby Warren of Missouri

2nd Place - Braden Tatum of Kansas

3rd Place - Nathan Payton of Georgia

4th Place - Cael Alderman of Kansas

 

1st Place Match

Kolby Warren (Missouri) won by tech fall over Braden Tatum (Kansas) (TF 10-0)

3rd Place Match

Nathan Payton (Georgia) won by decision over Cael Alderman (Kansas) (Dec 6-4)

 

83-pounds

1st Place - Kael Lauridsen of Nebraska

2nd Place - Aden Valencia of California

3rd Place - Kaedyn Williams of Pennsylvania

4th Place - Jameson Garcia of Illinois

 

1st Place Match

Kael Lauridsen (Nebraska) won by decision over Aden Valencia (California) (Dec 9-8)

3rd Place Match

Kaedyn Williams (Pennsylvania) won by tech fall over Jameson Garcia (Illinois) (TF 11-1)

 

87-pounds

1st Place - Zachary Silvis of Minnesota

2nd Place - Kamdyn Williams of Pennsylvania

3rd Place - Mitchell Neiner of Washington

4th Place - Dylan Gilcher of Michigan

 

1st Place Match

Zachary Silvis (Minnesota) won by decision over Kamdyn Williams (Pennsylvania) (Dec 6-1)

2nd Place Match

Kamdyn Williams (Pennsylvania) won by fall over Mitchell Neiner (Washington) (Fall 2:54)

3rd Place Match

Mitchell Neiner (Washington) won by tech fall over Dylan Gilcher (Michigan) (TF 11-0)

 

90-pounds

1st Place - Marc-anthony Mcgowan of Florida

2nd Place - Greyson Clark of Wisconsin

3rd Place - Zach Hanson of Minnesota

4th Place - Tanner Frothinger of Idaho

 

1st Place Match

Marc-anthony Mcgowan (Florida) won by decision over Zach Hanson (Minnesota) (Dec 10-5)

2nd Place Wrestleback

Greyson Clark (Wisconsin) won by decision over Zach Hanson (Minnesota) (Dec 7-6)

3rd Place Match

Greyson Clark (Wisconsin) won by tech fall over Tanner Frothinger (Idaho) (TF 10-0)

 

97-pounds

1st Place - Clarence Moore of California

2nd Place - Kayd Craig of Idaho

3rd Place - Meyer Shapiro of Maryland

4th Place - Will Korth of Utah

 

1st Place Match

Clarence Moore (California) won by decision over Kayd Craig (Idaho) (Dec 4-1)

3rd Place Match

Meyer Shapiro (Maryland) won by decision over Will Korth (Utah) (Dec 9-2)

 

102-pounds

1st Place - Cory Land of Alabama

2nd Place - Pierson Manville of Pennsylvania

3rd Place - Christian Moder of Florida

4th Place - Zane Licht of Wisconsin

 

1st Place Match

Cory Land (Alabama) won by decision over Pierson Manville (Pennsylvania) (Dec 10-3)

3rd Place Match

Christian Moder (Florida) won by tech fall over Zane Licht (Wisconsin) (TF 10-0)

 

106-pounds

1st Place - Brennan Van Hoecke of Florida

2nd Place - Corbin Ramos of Wisconsin

3rd Place - Isaac Hegg of Virginia

4th Place - Evan Herriman of Michigan

 

1st Place Match

Brennan Van Hoecke (Florida) won by tech fall over Isaac Hegg (Virginia) (TF 10-0)

2nd Place Match

Corbin Ramos (Wisconsin) won by fall over Isaac Hegg (Virginia) (Fall 1:21)

3rd Place Match

Corbin Ramos (Wisconsin) won by tech fall over Evan Herriman (Michigan) (TF 12-2)

 

110-pounds

1st Place - Xerarch Tungjaroenkul of Kansas

2nd Place - Avery Allen of Montana

3rd Place - Garrett Lyons of Missouri

4th Place - Sean Coughlin of Virginia

 

1st Place Match

Xerarch Tungjaroenkul (Kansas) won by decision over Avery Allen (Montana) (Dec 10-4)

3rd Place Match

Garrett Lyons (Missouri) won by decision over Sean Coughlin (Virginia) (Dec 9-8)

 

114-pounds

1st Place - Brock Bobzien of California

2nd Place - Dylan Elmore of Kansas

3rd Place - Anthony Tiamzon-aniciete of Nevada

4th Place - Sawyer Bartelt of Florida

 

1st Place Match

Brock Bobzien (California) won by decision over Dylan Elmore (Kansas) (Dec 8-6)

2nd Place Wrestleback

Dylan Elmore (Kansas) won by decision over Anthony Tiamzon-aniciete (Nevada) (Dec 7-2)

3rd Place Match

Anthony Tiamzon-aniciete (Nevada) won by decision over Sawyer Bartelt (Florida) (Dec 4-2)

 

119-pounds

1st Place - Chapman McKown of Oklahoma

2nd Place - Zachary Tittle of Colorado

3rd Place - Joshua Barr of Michigan

4th Place - Joseph Olalde of Illinois

 

1st Place Match

Chapman McKown (Oklahoma) won by tech fall over Zachary Tittle (Colorado) (TF 13-2)

2nd Place Wrestleback

Zachary Tittle (Colorado) won by tech fall over Joshua Barr (Michigan) (TF 10-0)

3rd Place Match

Joshua Barr (Michigan) won by decision over Joseph Olalde (Illinois) (Dec 7-6)

 

125-pounds

1st Place - Antrell Taylor of Nebraska

2nd Place - Ryder Rogotzke of Minnesota

3rd Place - Jared Keslar of Pennsylvania

4th Place - George Trujillo of Washington

 

1st Place Match

Antrell Taylor (Nebraska) won by tech fall over Ryder Rogotzke (Minnesota) (TF 14-4)

2nd Place Match

Ryder Rogotzke (Minnesota) won by fall over Jared Keslar (Pennsylvania) (Fall 2:31)

3rd Place Match

Jared Keslar (Pennsylvania) won by fall over George Trujillo (Washington) (Fall 3:08)

130-pounds

1st Place - Ethan Birch of California

2nd Place - John Purdy of Indiana

3rd Place - Juan Garcia of Colorado

4th Place - Corey R Camden of Texas

 

1st Place Match

Ethan Birch (California) won by fall over John Purdy (Indiana) (Fall 1:05)

3rd Place Match

Juan Garcia (Colorado) won by decision over Corey R Camden (Texas) (Dec 8-5)

 

136-pounds

1st Place - Thor Michaelson of Washington

2nd Place - Brian Gordon of Virginia

3rd Place - Drake Buchanan of Indiana

4th Place - Tate Naaktgeboren of Iowa

 

1st Place Match

Thor Michaelson (Washington) won by decision over Brian Gordon (Virginia) (Dec 6-6)

2nd Place Wrestleback

Brian Gordon (Virginia) won by decision over Drake Buchanan (Indiana) (Dec 13-11)

3rd Place Match

Drake Buchanan (Indiana) won by fall over Tate Naaktgeboren (Iowa) (Fall 2:00)

 

149-pounds

1st Place - Gavin Nelson of Minnesota

2nd Place - Nicholas Hall of Delaware

3rd Place - Enzo Morlacci of Pennsylvania

4th Place - Bradley Gillum of Illinois

 

1st Place Match

Gavin Nelson (Minnesota) won by decision over Nicholas Hall (Delaware) (Dec 9-8)

3rd Place Match

Enzo Morlacci (Pennsylvania) won by decision over Bradley Gillum (Illinois) (Dec 8-4)

 

165-pounds

1st Place - Ashton Davis of Tennessee

2nd Place - Bryce Simmons of Michigan

3rd Place - Omaury Alvarez of Georgia

4th Place - Aidan McLaughlin of Kansas

 

1st Place Match

Ashton Davis (Tennessee) won by fall over Bryce Simmons (Michigan) (Fall 1:21)

2nd Place Wrestleback

Bryce Simmons (Michigan) won by decision over Omaury Alvarez (Georgia) (Dec 8-6)

3rd Place Match

Omaury Alvarez (Georgia) won by fall over Aidan McLaughlin (Kansas) (Fall 1:14)

187-pounds

1st Place - Quentin Saunders of Kansas

2nd Place - Logan Badge of Michigan

3rd Place - Leighton Jones of Indiana

4th Place - Jamikael Lytle of Connecticut

 

1st Place Match

Quentin Saunders (Kansas) won by decision over Logan Badge (Michigan) (Dec 7-1)

3rd Place Match

Leighton Jones (Indiana) won by fall over Jamikael Lytle (Connecticut) (Fall 1:06)

 

250-pounds

1st Place - Jaren Rohde of Wisconsin

2nd Place - Ryan Boersma of Illinois

3rd Place - Alex Semenenko of New York

4th Place - Eathan Westfall of Michigan

 

1st Place Match

Jaren Rohde (Wisconsin) won by decision over Ryan Boersma (Illinois) (Dec 7-6)

2nd Place Wrestleback

Ryan Boersma (Illinois) won by decision over Alex Semenenko (New York) (Dec 8-6)

3rd Place Match

Alex Semenenko (New York) won by tech fall over Eathan Westfall (Michigan) (TF 17-5)

 

x

Speak with a Youth1 Recruiting Counselor

How can we help? Your concerns are ours.

 

Youth1’s Recruiting Counselors are on a mission to educate you on the recruiting process - a  process that starts early and is very competitive! Let us provide guidance through the most important decisions shaping your athlete's journey in sports.

Schedule a time to speak with a Youth1 Recruiting Counselor. It's FREE!

 


 

Stop waiting to get recruited! 

 

Recruiting Wizard puts the power into your hands. Click here to learn how. 

 

 

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5
Articles remaining
Become a Premium Youth1 member today for access to unlimited articles, player profiles, rankings, and savings and discounts on youth sports goods and services.